Soovid kasulikke artikleid saada oma e-postile?

Võim: suutlikkus mõjutada süsteemi nii, et kõik selle osad sellest võidaksid

Võimust räägitakse palju. Osades organisatsioonides on võim mingil alateadlikul tasemel pigem halb nähtus.

Et kui minul on rohkem, siis sinul on vähem. 0-summaga mäng. Nii et oleme kõik väga hoolsad ja vaatame, et meil kellelgi võimu liiga palju ei oleks.

Suutlikkus mõjutada süsteemi

Ometigi, kui vaadata võimu kui suutlikkust mõjutada kogu süsteemi (perekond, meeskond, ettevõte jne) nii, et kõik süsteemi osad sellest võidaksid, siis selle nurga alt saab võim hoopis teise tähenduse.

Kui me oleme süsteemi osad, siis me oleme sellest mõjutatud. Erinevad väga targad inimesed, kellelt ma olen nende subjektiivset hinnangut küsinud, on pakkunud, et süsteem / keskkond määrab ära 90% meie käitumisest ja otsustest. Seega – suutlikkus süsteemi mõjutada on kindlasti VÕIMAS.

Iga inimene, kes on süsteemi osa (olenemata paiknemisest ametlikust hierarhias), on süsteemi poolt mõjutatud JA samal ajal ka mõjutab süsteemi. Võim on selle teadmise kasutamine ja sellega sünkroonis mõtlemine – ma suudan ALATI süsteemi mõjutada, nii et kõik võidaksid.

Mida rohkem ma süsteemi mõjutan (nii et kõik võidavad), seda rohkem mul võimu on. Mida rohkem mul võimu on, seda rohkem ma suudan süsteemi mõjutada. Ilmselt on tegu eksponentsiaalse funktsiooniga.

Võim ja turvatunne

Kas võim tähendab turvalisust? Et mida rohkem mul seda on (ja enamasti koos sellega, mida kõrgemale ma ametlikus hierarhias tõusen), seda turvalisemaks mu olek muutub? Ma pakun, et pigem vastupidi.

Võim selles kontekstis tähendab tegutsemist – et muuta süsteemi. Ja kõik süsteemid (pange tähele – süsteemid, mitte inimesed!) on teatavasti alalhoidvad – eelistavad status quo’d, muutumatust.

Ehk igasugune tegutsemine on RISK, isegi siis, kui eesmärk on süsteemi paremaks muutmine.

Võim ei ole reegel või kokkulepe, vaid iga süsteemi osalise sisemine veendumus, et ma suudan süsteemi mõjutada. Ja et ma ka teen seda. Mul on võim, ma kasutan seda ja läbi selle muutub süsteem paremaks. Ja mul on veel rohkem võimu.

Aga mis siis, kui võim on muutunud turvalisuse allikaks – mul on võim ja ma kasutan seda selleks, et MINA võidaksin? Nojah, ilmselt te kõik olete selliseid organisatsiooni näinud.

Aga mis siis, kui võim on muudetud reegliks, et iga otsuse juures saab iga inimene sõna kaasa öelda ja otsuse isegi vetostada? Nojah, ilmselt olete te kõik ka selliseid organisatsioone näinud.

Elar Killumets

Elar Killumets

Elar Killumets on tugeva akadeemilise teadustöö taustaga organisatsioonide arengu mentor, muudatuste juhtimise nõustaja ja juhtide koolitaja. Tema igapäevatöö on aidata ettevõtete juhtidel organisatsiooni arendamisega seotud muudatusi ellu viia. Elari poolt käsitlevate juhtimisteemade ring on väga lai ning tema arendus- ja konsultatsiooniprojektides on reeglina fookuses kogu ettevõte korraga, sealjuures keskendudes olulisematele tulemuslikkust mõjutavatele juhtimisprotsessidele. Elar on ekspert nii laiaulatuslike strateegiliste küsimuste (nt organisatsiooni kultuuri muutmine, organisatsiooni kohanemisvõime ja paindlikkuse suurendamine jne) kui ka taktikalisemate väljakutsete (nt silode negatiivsete mõjude elimineerimine, tulemusjuhtimise süsteemi joondamine strateegiliste eesmärkidega jne) lahendamises.

Soovid olla kursis uute artiklitega?

Saadame sulle kvaliteetset infot uute artiklite ja põnevate sündmuste kohta.

Jälgi meid sotsiaalmeedias:
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Tutvu privaatsustingimustega