Soovid kasulikke artikleid saada oma e-postile?

Iseendale valetamise põhitehnikad

Tulemuslikkuse kasvatamise võti on iseenesest imelihtne ja kõigile teada: kui tulemus on alla ootuste, siis ootuspärane ja loogiline käitumine on tegevused nagu uute lähenemiste katsetamine, tegutsemismu

Tulemuslikkuse kasvatamise võti on iseenesest imelihtne ja kõigile teada: kui tulemus on alla ootuste, siis katsetatakse uusi lähenemisi, muudetakse tegutsemismustreid ja/või protsesse, otsitakse uusi ideid. Selline käitumine on ootuspärane ja igati loogiline. Meie enesehinnang lihtsalt ei lase püsida olukorral, kus me ei saa (piisavalt hästi) hakkama ning paneb meid olukorra parandamiseks midagi ette võtma.

Siiski esineb üllatavalt sageli olukordi, kus tulemus ei vasta ootustele, kuid eelpool loetletud tegevusi ikkagi ei järgne. Ka väga pika perioodi jooksul. Kui sa vaatad oma ettevõttes ringi, kas see fenomen tuleb tuttav ette?

Appi tuleb vana hea enesepettus, kus iseendale ja ka teistele sisendatakse, et tegelikult on kõik ju väga hästi. Ja tehnikaid, mida selle käigus kasutatakse, ei olegi nii palju.

Peamised enesepettuse tehnikad

  1. Rõhutan häid tulemusi ning eiran halbu. Meil kõigil on enamasti rohkem kui üks eesmärk, mille poole püüelda + veel suurem hulk mõõdikuid, mille järgi me oma eesmärkide poole edenemist hindame. Kui on soov tulemust paremas valguses näidata, siis ei ole midagi lihtsamat, sest isegi kõige hullemas olukorras on ALATI mõni näidik, mis on hästi. Ja nendest teistest ei pea ju rääkima…
  2. Muudan eesmärkide prioriteete (tagasiulatuvalt). See on eelmise tehnika edasiarendus ja päris tihti esinevad need kaks koos. Kui on soov iseenda jaoks tulemust ilusamaks rääkida, siis üsna vähese vaevaga saab öelda, et “Eesmärk nr 1 ei olnudki nii oluline, täna on kõige olulisem, et Eesmärk nr 3 sai täidetud”. Ja kõik on korras!
  3. Võrdlen oma tulemust hüpoteetilise musta stsenaariumiga. Alati võib minna hullemini, tõsi. Ja alati võib minna ka paremini.
  4. Edu tuli ainult tänu minu tegutsemisele, ebaedus on süüdi keegi teine (või lihtsalt ebaõnn). Ilmselt see tehnika kommentaare ei vaja – elegantne, lihtsalt teostatav ning toimib ühtviisi hästi igas olukorras.
  5. Eesmärgid on abstraktsed. Väga elegantne on lähenemine, kus eesmärgid on sõnastatud nii ebaselgelt, et keegi ei suuda adekvaatselt hinnata, et kas nüüd läks hästi või halvasti. Selline olukord on ideaalne pinnas enesele valetamise harrastamiseks, sest kogu vaev on juba eesmärkide sõnastamise käigus ära nähtud, nüüd jääb ainult üle tulemusi endale meelepäraselt tõlgendada.

Ma olen jätnud selle tehnika kõige lõppu, sest abstraktsus on mõnes mõttes väga vajalik ning SMART-tüüpi lähenemine eesmärkidele on piisavalt sageli tulemuslikkuse seisukohalt hullem kui abstraktne lähenemine. Aga sellest mõni teine kord.

Kas leidsid oma ettevõtte lemmikud üles?

Kõik need iseendale ja teistele valetamise tehnikad on iseenesest lihtsad ja süütud tegevused, kui ei oleks kahte AGA:

  1. ülaltoodud tehnikad nullivad täielikult ära kogu selle kasu, mis eesmärkide seadmine meile annab (ja see kasu on päris suur).
  2. kui nende kasutamine kestab piisavalt pikalt, siis hakkame oma valesid ise ka uskuma, mis muudab tegeliku olukorra paranemise järjest ebatõenäolisemaks.
Elar Killumets

Elar Killumets

Elar Killumets on tugeva akadeemilise teadustöö taustaga organisatsioonide arengu mentor, muudatuste juhtimise nõustaja ja juhtide koolitaja. Tema igapäevatöö on aidata ettevõtete juhtidel organisatsiooni arendamisega seotud muudatusi ellu viia. Elari poolt käsitlevate juhtimisteemade ring on väga lai ning tema arendus- ja konsultatsiooniprojektides on reeglina fookuses kogu ettevõte korraga, sealjuures keskendudes olulisematele tulemuslikkust mõjutavatele juhtimisprotsessidele. Elar on ekspert nii laiaulatuslike strateegiliste küsimuste (nt organisatsiooni kultuuri muutmine, organisatsiooni kohanemisvõime ja paindlikkuse suurendamine jne) kui ka taktikalisemate väljakutsete (nt silode negatiivsete mõjude elimineerimine, tulemusjuhtimise süsteemi joondamine strateegiliste eesmärkidega jne) lahendamises.

Soovid olla kursis uute artiklitega?

Saadame sulle kvaliteetset infot uute artiklite ja põnevate sündmuste kohta.

Jälgi meid sotsiaalmeedias:
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Tutvu privaatsustingimustega